21. Februar 2024

Bitcoin to bańka, która wciąż daje

Gdy cena bitcoina wzrosła powyżej 13 400 USD w ciągu ostatniego tygodnia, powróciła stara debata: Czy to bańka i czy pęknie?

Bitcoin od samego początku był oznaczany jako bańka. Epitet bąbelkowy pojawił się w 2013 roku, kiedy wynosił zaledwie 266 dolarów, i od tego czasu jest powtarzany prawie co roku

Wydawało się, że przeczy konwencjonalnemu rozumieniu inwestycji. Podstawą wartości akcji są zyski, a obligacje – odsetki. Bitcoin Evolution podobnie jak złoto, nie ma takiej podstawy. Jak zatem wytłumaczyć jego niezwykłe wyniki jako pojawiający się nowy atut?

Jego względny niedobór (będzie wybitych tylko 21 milionów monet).

Waluty fiat, takie jak rand i dolar amerykański, cierpią z powodu wszystkich słabości walut kontrolowanych centralnie, które odnotowano w czasach rzymskich, a nawet babilońskich. Władcy, którzy kontrolują te waluty, po prostu nie mogą sobie pomóc – w końcu nadymają swoją drogę do zapomnienia, drukując więcej monet, naruszając w ten sposób zasadę rzadkości, która jest podstawą wszystkich zdrowych pieniędzy.

Amerykański menadżer funduszu i przekorny Peter Schiff, który nigdy nie był wielkim fanem bitcoina, napisał w zeszłym tygodniu na Twitterze: „Jeśli mierzyć wielkość baniek aktywów na podstawie poziomu przekonania kupujących w ich handlu, bańka bitcoin jest największa, jaką widziałem . Posiadacze bitcoinów są bardziej przekonani, że mają rację i nie mogą stracić niż kupujący w Internecie lub domach podczas tych baniek ”.

„Od czasu powstania bitcoina wielu inteligentnych inwestorów zauważyło, że wydaje się on być bańką. Mają więcej racji, niż wiedzą. Jeśli zdefiniujemy aktywa bąbelkowe jako przewartościowane w stosunku do wartości wewnętrznej, wówczas możemy traktować wszystkie aktywa pieniężne jako aktywa bąbelkowe ”- pisze Matt Huang w niedawnym artykule badawczym dla Paradigm.

Laureat Nagrody Nobla Robert Shiller zauważył, że złoto to bańka, która przetrwała tysiące lat. Ma pewne zastosowania przemysłowe, ale jego wartość leży u podstaw wartości jest kwestią wiary. „Możemy myśleć o pieniądzach jako o bańce, która nigdy nie pęka (lub jeszcze nie pękła), a wartość waluty fiducjarnej, złota lub bitcoina jako polegania na zbiorowej wierze” – pisze Huang.

Podwojona

Firma Blockchain Etherbridge zauważa, że od początku 2019 roku sieć bitcoin prawie podwoiła liczbę aktywnych adresów z 550 000 do zaledwie jednego miliona do sierpnia 2020 roku. Użytkownicy przychodzą i znajdują narzędzie w publicznym systemie płatności, jakim jest bitcoin. . Zbieg rosnącego wykorzystania, rosnącej rentowności górników i silnych zachowań oszczędnościowych inwestorów ustawia bitcoin na kolejną hossę.

„Możemy myśleć o pieniądzach jako o konkurencyjnym rynku, jak o każdym innym. Złoto przez wieki dominowało nie przez przypadek, ale dzięki posiadaniu ważnych cech, takich jak rzadkość i niemożliwość podrobienia. Obecnie waluty fiducjarne (te emitowane przez banki centralne) dominują głównie dzięki lokalnej władzy monopolistycznej, ale wszystkie aktywa pieniężne nadal konkurują na świecie, a złoto, dolary amerykańskie i euro są preferowane jako aktywa rezerwowe. ”

Wszystkie pieniądze opierają się na swoim „efekcie sieciowym” – liczbie osób je wykorzystujących – jako kluczowym wyznaczniku wartości. Musi to być również magazyn wartościowy, łatwy w transporcie i wymienny (każda jednostka jest taka sama jak każda inna).